کیف پول چیست و به چه کار می‌آید؟

برای موفقیت در خرید و فروش رمزارز، لازم است با مفهوم کیف پول دیجیتال آشنا باشیم. هر قدر ترید ما موفق باشد، اگر ندانیم چطور رمزارزها را در کیف پول دیجیتال ذخیره کنیم، سرمایهی خود را به خطر انداخته‌ایم. 


شاید در نگاه اول مفهوم کیف پول دیجیتال خیلی ساده به نظر برسد؛ کیفی برای ذخیره کردن پول دیجیتال. اما درواقع ما باید انواع مختلف کیف پول را بشناسیم و مناسب‌ترین را برای رمزارز موردنظر انتخاب کنیم. از آن جا که خود کریپتو مفهوم تازه‌ای به شمار می رود، کیف پول‌های دیجیتال به ترتیبی طراحی شده‌اند که استفاده از آنها راحت باشد.


کیف پول دیجیتال چیست؟
همان طور که پول فیات را در کیف دستی یا بانک ذخیره می کنیم، به فضایی برای نگهداری کریپتو نیاز داریم. فضایی که امن باشد و دست ما را برای ترید کردن آسان نبندد. کیف پول دیجتال نرمافزاری یا ابزاری‌ست که امنیت ذخیره‌سازی و انتقال کریپتو را تضمین می‌کند. اگر بخواهیم کمی واقعی‌تر به مفهوم والت کریپتو نگاه کنیم, درواقع فضایی برای ذخیره‌ی مطمئن کدهای دیجیتالی موردنیاز برای مبادله‌ی رمزارز با بلاک چین به حساب می‌آید.

زمانی که فردی هر نوع رمزارز را به کیف پول شما می‌فرستد، درواقع انتقال سکه انجام نمی‌شود. بلکه آنها مالکیت خود را به آدرس کیف پول شما منتقل می‌کنند. به عبارت دیگر تایید می‌کنند رمزارز روی بلاک چین دیگر به آدرس آنها تعلق ندارد، بلکه متعلق به آدرس شماست.


کلید عمومی چیست؟
رشته‌ای از حرف ها و عددها که به طور خودکارتوسط والت تولید می‌شود. کلید عمومی شما ممکن است چنین ظاهری داشته باشد: B1fpARq39i7L822ywJ55xgV614

والت‌ها چندین کلید عمومی دارند. یعنی می‌توانیم آدرس‌های عمومی مختلفی داشته باشیم ولی رمزارزها را در یک کیف پول ذخیره کنیم.


کلید خصوصی چیست؟
این کلید هم مانند کلید عمومی از یک دسته حرف و عدد شکل گرفته. تفاوتش این است که این کلید فقط به ما تعلق دارد و تنها ما از آن باخبر هستیم. 

کیف پول دیجیتال مانند یک حساب ایمیل است. برای این که بتوانیم ایمیلی دریافت کنیم، باید آدرس ایمیل خود را به دیگران اعلام کنیم. درست همان‌گونه که کلید عمومی را دراختیار دیگران می‌گذاریم. اما هرگز پس‌ورد ایمیل را به کسی نمی گوییم. این پس ورد نقشی مشابه کلید خصوصی دارد.


انواع کیف پول دیجیتال یا والت کریپتو کدامند؟

والت‌ها را به طور کلی به دو دسته تقسیم می کنیم. کیف پول سرد و کیف پول گرم. 


مفهوم کیف پول گرم چیست؟

کیف پول گرم که به آن کیف پول داغ یا کیف پول نرم افزاری هم می‌گویند، ابزاری دیجیتالی‌ست که به اینترنت وصل است. می‌توانیم از گوشی موبایل یا لپ‌تاپ به کیف پول گرم دسترسی داشته باشیم, رمزارزها را مدیریت یا معامله کنیم. بعضی از انواع کیف پول نرم افزاری از راه موتور جست‌وجو قابل دسترس هستند. به این ترتیب از هر گوشی یا کامپیوتری دردسترسند.


مزیت کیف پول گرم کدام است؟

بزرگ‌ترین مزیت این نوع والت، راحتی کاربرد آن است. کلید عمومی و خصوصی در اپلیکیشن یا وب سایت ذخیره و رمزنگاری می‌شود. هر جا به اینترنت وصل باشیم، به آن دسترسی داریم. افرادی که زیاد معامله می‌کنند یا ممکن است از دارایی بیتکوین برای خرید کردن هزینه کنند، با این نوع والت راحتی بیشتری دارند. خوبی دیگر این والت ها، بازیابی راحت‌تر کلید خصوصی است. 


نقطه ضعف کیف پول داغ چه چیزی ست؟

کیف پول گرم می‌تواند در معرض خطر هک شدن قرار گیرد. هکرها با شناخت نقطه ضعف‌های نرم‌افزاری که والت را حمایت می‌کند، راه ورود به آن را پیدا می‌کنند. گاهی هم از بدافزار برای راه یافتن به سیستم بهره می‌برند. 


با کیف پول سرد آشنا شویم

کیف پول سرد کلیدهای دیجیتالی را به شکل آفلاین و روی سخت افزار نگهداری می‌کند. به همین دلیل است که به آن کیف پول سخت افزاری هم می‌گویند. اغلب این والت‌ها به شکل USB هستند. هر زمانی که به کامپیوتر وصل شوند، امکان ترید رمزارز فراهم می‌شود. 


برتری کیف پول سرد در چیست؟

کیف پول سرد به اینترنت وصل نیست و به ترتیبی طراحی شده که هک کردن آن به هیچ‌وجه کار ساده‌ای نباشد. اگر از حمله فیشینگ در امان بماند، دست هیچ هکری به کلیدهای خصوصی آن نمی‌رسد. درصورتی که هکر درایو USB را دراختیار داشته باشد، می‌تواند برای کرک کردن پس ورد آن تلاش کند. بعضی از مدل‌های سخت افزار می‌توانند به کیف پول گرم وصل شوند.


چه ضعفی در کیف پول سرد دیده می‌شود؟

ترید کردن با داشتن کیف پول سرد بیشتر طول می‌کشد. درحالی که با کیف پول گرم، راحت‌تر معامله می‌کنیم. از طرف دیگر، اگر بک‌آپ کلید دیجیتال را تهیه نکنیم و آن را گم کنیم، بازیابی رمزارزها تقریبا غیرممکن می‌شود. 


کیف پول کاغذی چگونه کار می‌کند؟

کیف پول کاغذی نوعی کیف پول سرد یا سخت‌افزاری به حساب می‌آید. کلید آن با پرینت کردن QR کد، پرینت کردن روی کاغذ یا حک شدن روی ماده‌ای مانند فلز دراختیار ما قرار می‌گیرد. امنیت چنین والتی بالاست. اما امکان گم شدن آن وجود دارد و استفاده از آن هم چندان راحت نیست. 


نکته‌های پایانی
بهتر است تعداد سکه‌ای که آنلاین نگه می‌داریم، اندک باشد. و بخش بزرگتر دارایی رمزارز را به شکل آفلاین یا در شرایطی با امنیت بالا ذخیره کنیم.
نرم‌افزار کیف پول را باید آپدیت نگه داریم.
والت کاغذی یا سخت‌افزاری را باید در محل بسیار امنی نگه داریم.
لازم است از پس‌وردهای پیچیده و احراز هویت دو مرحله‌ای بهره ببریم.

آخرین ویرایش {{timestampToLocalDate(1643981578).split('-')[0]}}