چرا زندگی بدون رمزارزها غیرممکن است؟

{{timestampToLocalDate(1643126402).split('-')[0]}}

چرا زندگی بدون رمزارزها غیرممکن است؟
پیش از این‌که وارد دنیای ارز دیجیتال شویم، باید بدانیم دقیقا رمزارز چیست و خرید رمزارز چه مفهومی دارد. در این نوشته از بلاگ «کریپتین» خواهیم دید رمزارز چیست، با داشتن چه ویژگی‌هایی بین مردم محبوب شده و چرا مردم به آن اعتماد دارند.

تحقیقی که به‌تازگی در بریتانیا انجام شده، نشان داد با این‌که دو میلیون بریتانیایی درگیر خرید رمزارز  هستند، حدود یک سوم این سرمایه‌گذاران نمی‌دانند دقیقا رمزارز چیست و سازوکار آن چگونه است. درواقع تنها ۲۵ درصد از آنها می‌توانند به زبان ساده مفهوم رمز ارز را به دیگران توضیح دهند. اگر بخواهیم در بازار مدرن رمزارز موفق باشیم، باید مفاهیم اولیه‌ی آن را خوب بشناسیم.  


رمزارز چیست؟
اقتصاد جهانی به‌سمت اکوسیستم دیجیتال درحال حرکت است. دیگر رخدادهای مالی، از سرمایه‌گذاری تا انتقال پول، بدون کاغذبازی انجام می‌شود. رمزارز یا کریپتوکارنسی (Cryptocurrency) عضو تازه‌ی خانواده‌ی پرداخت دیجیتال به‌شمار می‌رود که در چند سال گذشته رونق گرفته. امروز کمتر کسی‌ پیدا می‌شود که دست‌کم نام بیت کوین را نشنیده باشد و از اخبار رمزارز بی‌خبر باشد.

کریپتوکارنسی در فرهنگ واژگان این‌گونه تعریف می‌شود: «پول دیجیتال یا مجازی که برای برقراری امنیت در آن از رمزگزاری استفاده می‌شود.» کریپتوکارنسی وسیله‌ی تبادل مالی‌ست که رمزگذاری شده؛ مانند سکه و اسکناس ماهیت فیزکی و قابل‌لمس ندارد و کاملا مجازی و بر پایه‌ی اینترنت عمل می‌کند. رمزارز در کیف پولی ذخیره می‌شود که در گوشی هوشمند یا کامپیوتر قرار دارد. کسی جز ما به آن دسترسی نخواهد داشت.


بلاکچین چیست؟
ویژگی رمزارز این است که  هیچ دولت یا بانک مرکزی نمی‌تواند آن را کنترل کند. بیشتر انواع کریپتوکارنسی از سیستم مبتنی بر بلاکچین بهره می‌‌برند. بلاکچین نقش دفتر ثبتی را بازی می‌کند که همه‌ی تبادلات اعضای شبکه در آن ثبت می‌شود. کامپیوترهای بی‌شماری در کشورهای مختلف دنیا به این دفتر ثبت دسترسی دارند.

این سیستم امن است، کسی نمی‌تواند در آن دخالت کند و سرمایه‌ی ما امن می‌ماند. پس چرا روز به‌ روز معروف‌تر و محبوب‌تر نشود؟ کارشناسان دهه‌ی ۲۰۲۰ را نخستین دهه‌ای می‌‌دانند که رمزارزها در آن خواهند درخشید. 


 قابل کلاه‌برداری نیست

یکی از جذاب‌ترین ویژگی‌های رمزارز حذف شدن امکان تقلب در آن است. همه‌ی معامله‌ها در دفتر کل عمومی ثبت می‌شوند. هویت صاحبان ارز رمزنگاری می‌‌شود. این ارز متمرکز نیست و ما صاحب آن هستیم. هیچ مقام یا بانکی نمی‌تواند روی آن کنترل داشته باشد. کسی نمی‌تواند داده‌ها را برباید و احتمال کلاه‌برداری در کم‌ترین میزان ممکن قرار دارد.


دارنده‌ی دارایی‌مان هستیم

معامله‌ها سریع، امن، دیجیتال و در سطح جهانی انجام می‌شوند. دفتر کل همه‌ی معامله‌های بین کیف پول‌های دیجیتال را نشان می‌دهد. تنها دارنده‌ی کوین می‌تواند آن را خرج کند. معامله‌ها برای اطمنیان از مالکیت، بررسی می‌شوند. تکنولوژی بلاکچین یا دفتر کل امکان معامله دیجیتال امن را فراهم می‌کند. بلاکچین این کار را به‌وسیله‌ی رمزگذاری و قرارداد هوشمندی انجام می‌دهد که اجازه‌ی هک شدن مجازی یا تقلب را نمی‌دهد. هیچ سیستم الکترونیکی دیگری وجود ندارد که این‌گونه ما را صاحب اختیار دارایی‌مان کند. 


کارکردن با رمز ارز راحت است

کار کردن با رمزارز راحت است و همین راحتی تقاضا را برای داشتنش بالا برده. کافی‌ست ابزاری مثل گوشی هوشمند، تبلت یا لپ‌تاپ داشته باشیم و اینترنت برقرار باشد. آنگاه می‌توانیم به‌سادگی پول جابه‌جا کنیم و معامله کنیم. 


معامله‌ها محرمانه هستند

زمانی که حرف از پول سنتی باشد، هیچ تراکنش بانکی محرمانه نیست و بانک از آن آگاه می‌شود. تنها خرج کردن پول نقد است که رد و بدل شدنش در بانک ثبت نمی‌شود. آن هم اگر رقم بالایی داشته باشد، مقام‌های مالی خیلی سریع از آن باخبر می‌شوند. اما داستان رمزارز تفاوت دارد.


اگرچه دفتر کل یا لیست معامله‌ها در همه جای دنیا قابل‌دیدن است، اما دو نفری که معامله را انجام داده‌اند، ناشناس باقی می‌مانند. تنها کسی که کلید کیف پول دیجیتال را دارد، دارنده‌ی رمزارز است. کیف‌پول‌ها اغلب ناشناس می‌مانند و ارز کاربران ناشناس به‌شکل دیجیتال معامله می‌شود.


سرمایه‌گذاری امن است

امنیت پا به پای رمزارز می‌آید . حک یا دست‌کاری معاملات غیرممکن نیست، اما انجام آن بسیار دشوار است. هکر باید بتواند به بیشتر از ۵۰ درصد کامپیوترها یا به عبارتی به «شبکه اجماع» دسترسی پیدا کند. 


شبکه‌ی اجماع شامل همه‌ی کامپیوترهایی می‌شود که کپی بلاکچین یا دفتر کل توزیع‌شده را دریافت می‌کنند. شبکه‌‌ی رمزارزهایی مثل بیت کوین یا اتریوم آنقدر عظیم است که هک کردن آنها تقریبا غیرممکن شده. این احتمال در شبکه‌های کوچک و نوپا بیشتر وجود دارد.


سخن پایانی

دیگر می‌دانیم رمزارز چیست و چگونه جایگاه خود را بین مردم کشورهای مختلف پیدا کرده. حتی بعضی از بانک‌های بزرگ دنیا رمزارز خودشان را ارائه کرده‌اند یا با مشتری دارای رمزارز معامله می‌کنند.


اگر کمی ریسک‌پذیر باشیم، می‌توانیم بخشی از پس‌اندازمان را وارد دنیای رمزارز یا کریپتوکارنسی کنیم. رمزارز فیات نیست، یعنی دولت آن را منتشر نمی‌کند. سکه‌ی طلا نیست و عمرش تنها حدود ۱۰ سال است. تکنولوژی تازه‌ای به‌شمار می‌رود که دنیای مالی دنیا را تحت‌تاثیر قرار داده. اگر با مطالعه و شناخت پا به این دنیا بگذاریم، دست پُر برمی‌گردیم.