برای شروع سرمایه‌گذاری در بازار رمزارزها چه چیزهایی باید بدانیم؟

{{timestampToLocalDate(1643635335).split('-')[0]}}

چند سالی‌ست که خرید بیت کوین به گزینه‌ی جذابی برای سرمایه‌گذاری تبدیل شده. بعضی‌ها خرید هر مدل رمزارز را سرمایه‌گذاری هوشمندانه توصیف می‌کنند و بعضی دیگر از ریسک بالای آن حرف می‌زنند. 
بیت کوین در سال ۲۰۰۹ پدیده‌ی جالب و تازه‌ای به‌حساب می‌آمد، اما افراد کمی برای سرمایه‌گذاری مالی سراغ آن می‌رفتند. امروز جایگاه رمزارز بسیار متفاوت است. در گذر این سال‌ها انواع مختلف کریپتوکارنسی آمده‌اند و رفته‌اند و تعدادی از آنها جای پای خود را کاملا محکم کرده‌اند.
هر گونه سرمایه‌گذاری به دانش و تحقیق نیاز دارد. اگر قصد خرید رمزارز دارید، ابتدا مطالعه، تحقیق و بررسی کنید. گام‌های شروع سرمایه‌ گذاری به زبان ساده را با ما بخوانید.


۱ مفاهیم اولیه را بدانیم
این تصور ‌که صرفا با شنیدن نام بیت کوین، کریپتوکارنسی بخریم و در مدت کوتاهی میلیون‌ها تومان سود کنیم، اشتباه محض است.
تحقیق اولین مرحله‌ی هر نوع سرمایهگذاری به‌حساب می‌آید. لازم است درباره‌ی تعریف و انواع کریپتوکارنسی جست‌وجو کنیم. اغلب افراد نام بیت کوین را شنیده‌اند که البته معروف‌ترین رمزارز هم به‌شمار می‌رود. اما خرید بیت کوین یا هر رمزارزی، صرفا با شنیده‌ها، راهی به‌جایی نمی‌برد. 
-کریپتوکارنسی چیست؟
کریپتوکارنسی یا رمز ارز نوعی پول دیجیتالی‌ست که رمزنگاری می‌شود و امنیت بالایی دارد. رمزارز هیچ ماهیت فیزیکی ندارد و بر پایه‌ی اینترنت و به‌شکل مجازی خرید و فروش می‌شود. 
-بلاکچین چیست؟
هر معامله‌ی رمز ارز در دفتری دیجیتال ثبت می‌شود که به آن بلاکچین می‌گوییم. این شبکه از رمزنگاری و تکنولوژی‌های توزیع‌شده سود می‌برد تا همه‌ی تراکنش‌ها را ثبت و ذخیره کند. امنیت بلاکچین بسیار بالاست و هیچ مقام مالی و دولتی به آن دسترسی ندارد. به دلیل وجود بلاکچین احتمال تقلب در معامله‌ها بسیار اندک است، چراکه همه‌ی معامله‌ها به‌شکلی شفاف ثبت می‌شوند.
-کیف پول دیجیتال چیست؟
برای نگهداری رمزارزی که می‌خریم، محیطی امن نیاز است که تنها خودمان به آن دسترسی داشته باشیم. این محیط امن همان کیف پول دیجیتال است. کیف پول دیجیتال رمزنگاری شده و کلید اختصاصی دارد.
کیف پول دیجیتال انواع مختلفی دارد. نوع نرم‌افزاری آن به‌شکل آنلاین از موبایل یا کامپیوتر دردسترس قرار می‌‌گیرد. این کیف پول امنیت قابل‌قبولی دارد، ولی احتمال هک شدن آن غیرممکن نیست.
نوع سخت‌افزاری آن، آنلاین نیست و نیازی به اینترنت ندارد. به همین دلیل از دسترس هکرها دور می‌ماند و امن است. نوع سوم کیف پول کاغذی‌ست که به‌شکل کاغذ پرینت‌شده آن را نگه می‌داریم و آنلاین نگهداری نمی‌شود. 


۲ تخم‌مرغ‌ها را در یک سبد نمی‌گذاریم
خرید رمزارز مثل هر سرمایه‌ گذاری دیگری، باید با بخشی از پس‌انداز ما انجام شود. بهتر است درصد اندکی از پس‌انداز را به خرید بیت کوین یا هر رمزارز دیگری اختصاص دهیم، یعنی ۵ تا ۱۰ درصد آن را. بازار رمزارز پایدار نیست و بازار پرریسکی به‌شمار می‌رود. 


۳ به تحقیق خودمان متکی باشیم
رمزارز پدیده‌ی مدرن و جدیدی‌ست. براساس استراتژی کارشناس‌ها یا اینفلوئنسرهای این حوزه تصمیم نمی‌گیریم. استراتژی معامله را باتوجه به دانش و نتیجه‌ی تحقیقات‌مان برمی‌گزینیم.


۴ نوع کریپتوکارنسی را انتخاب می‌کنیم
حدود ۱۵ هزار کریپتوکارنسی در دنیا معامله می‌شود. بعد از سال ۲۰۱۶ دیگر بیت کوین یکه‌تاز بازار رمزارز به‌‌نظر نمی‌رسد، اگرچه هنوز سردمدار به‌حساب می‌آید و حجم زیادی از معامله‌ها را به خودش اختصاص می‌دهد. انتخاب رمزارز بعد از جمع‌بندی تحقیقات ساده می‌شود. تشکیل سبد دارایی یا پورتفوی یکی از گزینه‌های سرمایه‌ گذاری‌ است. به‌عبارت دیگر، سبدی که از چند نوع رمزارز با درصدهای مختلف در آن وجود داشته باشد.
 بیت‌کوین (Bitcoin)، اتریوم (Ethereum)، تتر(Tether)، ریپل(Ripple) ، یونی سواپ (Uniswap)، استلار (Stellar)، ترون (Tron)و بیت کوین کش  (Bitcoin Cash)تعدادی از رمزارزهای معروف هستند.


۵ به صرافی دیجیتالی نیاز داریم
خرید کریپتوکارنسی، تبدیل پول فیات به پول دیجیتال است. خرید، فروش و تبدیل رمزارزها را صرافی دیجیتال انجام می‌دهد. بعد از انتخاب رمزارز، باید صرافی انتخاب کنیم که گام مهمی‌ست. باید از اعتبار آن خیال‌مان آسوده باشد. صرافی‌های دیجیتال بین‌المللی معروف، اعتبار خود را به کاربران ثابت کرده‌‌اند، مانند بایننس (Binance)، کوین بیس (Coinbase) و بیترکس (Bittrex).
در حال حاضر برای کاربران ایرانی محدودیت‌هایی وجود دارد و اغلب این صرافی‌ها به کاربران ایرانی اجازه‌ی معامله نمی‌دهند. همین نکته ریسک معامله را بالا می‌برد و سرمایه‌ی ما را به‌خطر می‌اندازد، چراکه امکان مسدود شدن حساب کاربران ایرانی وجود دارد. راه حل این مشکل، انتخاب صرافی دیجتال ایرانی‌ست. 
پیش از شروع کار، روی سایت ثبت‌نام می‌کنیم. صرافی‌ها خرید همه‌ی رمزارزها را انجام نمی‌دهند. لازم است بررسی کنیم صرافی موردنظر، رمزارزی را که انتخاب کرده‌ایم، معامله می‌کند یا خیر.
۶ صبور باشیم
دنیای رمزارزها بالا و پایین فراوانی دارد. این دنیا جای معامله‌های هیجانی و شتاب‌زده نیست. اگر با استراتژی مشخص وارد بازار شویم و دانش کسب کنیم، به‌موقع تصمیم به خرید یا فروش می‌گیریم. 
۷ مدیریت ریسک بلد باشیم
سرمایه‌گذاری در بازار رمزارزها کوتاه مدت یا بلندمدت است. نوسان قیمت در این بازار حد و مرزی ندارد و ما باید تحمل این نوسان را داشته باشیم. 
تصمیم دارید روی رمزارز سرمایه‌ گذاری کنید؟ چه رمزارز و صرافی را انتخاب کرده‌اید؟