برای ورود به دنیای کریپتو چه اصطلاحاتی را باید بدانیم؟

{{timestampToLocalDate(1643808536).split('-')[0]}}

دنیای کریپتو زبان ویژه‌ی خودش را دارد. اگر بخواهیم به این دنیا پا بگذاریم و تریدر موفقی باشیم، باید اصطلاحات اولیه‌ی مربوط به کریپتو را بدانیم.

 بهتر است پیش از هر معامله‌ی رمزارز، و به‌جای تکیه کردن به نظر دیگران، دانش خود را درزمینه‌ی کریپتوکارنسی بالا ببریم. ما در بلاگ «کریپتین» به تعدادی از اصطلاحات اولیه اشاره کرده‌ایم.


فیات (Fiat)

به هر پول بدون پشتوانه فیات گفته می‌شود. سال‌هاست که دیگر طلا پشتوانه‌ی پول رایج کشورها نیست. معمولا جایی که سخن از فیات باشد، به پول رایج سیستم بانکی مثل دلار یا ریال اشاره می‌شود.


ارز دیجیتال (Digital Currency)

به هر گونه ارزی که تنها به‌شکل دیجیتال وجود دارد، ارز دیجیتال گفته می‌شود. با چنین ارزی می‌توان معامله کرد، اگرچه هیچ شکل و ماهیت فیزیکی ندارد. رمزارز با ارز دیجیتال یکی نیست و این دو مفهوم با هم تفاوتی دارند.


رمز ارز یا کریپتوکارنسی  (Cryptocurrency)  

کریپتو، کریپتوکارنسی، رمزارز و ارز رمزنگاری شده همگی معادل واژه‌ی Cryptocurrency هستند. کریپتو ارز دیجیتال است، اما با یک تفاوت. همان‌طور که از اسمش برمی‌آید، رمزگذاری شده است. رمزارز مستقل از بانک‌ها و دولت‌ها عمل می‌کند و و برای انتقال وجه آن از الگوریتم‌های پیچیده بهره می‌برند. هر کریپتو را با سه حرف انگلیسی نشان می‌دهند.


صرافی (Exchange)

زمانی که سخن از رمزارز و قیمت رمزارز باشد، منظور از صرافی، مکان‌ فیزیکی نیست. صرافی کریپتو، سایتی‌ست که خرید و فروش رمزارز در آن انجام می‌شود. صرافی رمزارز برای این معامله، کارمزد دریافت می‌کند. معروف‌ترین صرافی بایننس (Binance) است که حجم تراکنش آن بسیار بالاست. 


بیت کوین (Bitcoin) 

نام و اخبار بیت‌ کوین را بارها شنیده‌اید. بیت کوین معروف‌ترین رمزارز به‌شمار می‌رود که امکان هک یا تقلب در آن وجود ندارد. بیت کوین که در ۲۰۰۹ برای نخستین بار معرفی شد، غیرمتمرکز است و هر خرید و فروش آن در دفتر کل توزیع‌شده ثبت می‌شود. افرادی که بیت کوین را خرید و فروش می‌کنند، ناشناس می‌مانند و مشخصات آنها در جایی ثبت نمی‌شود. 


بلاک چین  (Blockchain)
تراکنش‌های رمزارزها باید به‌ترتیبی ثبت شوند که امکان تغییر در آن وجود نداشته باشد. این ثبت در شبکه‌ای به‌نام بلاک چین انجام می‌شود. به‌عبارت دیگر، بلاکچین ساختاری‌ست که داده‌های مربوط به معامله‌ی رمزارز در آن ذخیره می‌شود. 

هر تراکنش در یک بلاک (Block) ذخیره می‌‌شود. بلاک‌ها به‌شکل زنجیره به‌هم وصل می‌شوند که این زنجیره همان بلاک چین است. اطلاعاتی که در بلاک چین ثبت می‌شود، شفاف است و کاربران به آن درسترسی دارند. وجود بلاک چین، امنیت تراکنش کریپتو را تضمین کرده است. 


دفتر کل توزیع‌شده (Distributed Ledger)

گفتیم که بلاک چین ساختار شفافی دارد. همه‌ی نقل و انتقال‌ها در دفتر کل توزیع شده ثبت می‌‌شوند. دفتر کل، دیتابیس یا پایگاه داده‌ی دیجیتال به‌شمار می‌رود. همه‌ی بلاک چین‌ها دفتر کل توزیع‌شده هستند، اما همه‌ی دفترهای کل توزیع‌شده، بلاک چین نیستند.


آلت کوین   (Altcoin) 

همه‌ی رمزارزها به‌غیر از بیت کوین، در دسته‌ی آلت کوین قرار می‌گیرند. از محبوب‌ترین آلت کوین‌ها، می‌توان به اتریوم اشاره کرد.


توکن (Token)

گروهی از رمزارزها، بلاکچین اختصاصی ندارند و در بستر بلاک چین دیگری به‌کار گرفته می‌شوند. این گروه توکن نام دارند. 


کیف پول (Wallet)

برای امن نگه داشتن و ذخیره‌ی کریپتو به محیط ویژه‌ای نیاز است. کیف پول یا والِت محلی‌ست برای ذخیره، فرستادن یا دریافت کریپتو. کیف پول انواع مختلفی دارد و امکان کنترل دارایی دیجیتال را فراهم می‌کند.


آدرس کیف پول (Address)

آدرس کیف پول یکی از اطلاعات عمومی به‌حساب می‌آید. این آدرس مجموعه‌ی حرف و عدد است و نقش شماره حساب را بازی می‌کند. هنگام فروش یا خرید کریپتو، این آدرس را به اشتراک می‌گذارند.


کلید خصوصی (Private Key)

کلید خصوصی در نقش رمز عبور کیف پول ظاهر می‌شود. این کلید داده‌ای شامل حرف و عدد است که امکان دسترسی خصوصی به کریپتوکارنسی را مهیا می‌کند.


کیف پول گرم (Hot Wallet)

یکی از انواع کیف پول، کیف پول گرم است که می‌تواند به اینترنت وصل شود. کیف پول گرم یا داغ مبتنی بر نرم‌افزار است و امکان دسترسی سریع به آن وجود دارد. نقطه ضعف آن، احتمال هک شدن است که به‌دلیل آنلاین بودن ممکن می‌شود.


کیف پول سرد (Cold Wallet)

کیف پول سرد درمقایسه با کیف پول گرم، گزینه‌ی امن‌تر و مطمئن‌تری به‌شمار می‌رود. این کیف پول مبتنی بر سخت‌افزار است و آنلاین نخواهد بود. با داشتن کیف پول سرد، نگرانی بابت هک شدن وجود ندارد. اما از طرف دیگر، اگر این دستگاه فیزیکی گم شد، کریپتوی خریداری شده هم از بین می‌رود.


استخراج (Mining)

ماینینگ یا استخراج فرایند تایید تراکنش‌ است. این فرایند دربرگیرنده‌ی محاسبه‌های ریاضی رمزنگاری شده در کامپیوتر ا‌ست. با تایید اطلاعات، بلاک جدیدی شکل می‌گیرد و درنهایت در بلاک چین ذخیره می‌شود. 


ماینر (Miner)
ابزار یا کامپیوترهایی که توان محاسبه‌های ریاضی را برای تایید تراکنش دارند، ماینر نامیده می‌شوند. عموما ماینرها یک نوع کریپتو را ماینینگ یا استخراج می‌کنند.